SOLNE CIEKAWOSTKI

18.06.2015
Sól kamienna.

 

Sól kamienna, poza przemysłem spożywczym, gdzie używana jest jako przyprawa i konserwant, odgrywa wielką rolę w przemyśle chemicznym.

 

Sól kamienna, halityt, to skała osadowa pochodzenia chemicznego składająca się głównie z minerału halitu NaCl (zwanego również solą kamienną). Największe ilości soli kamiennej powstają wskutek wytrącania się halitu z wód mórz (laguny, zatoki) i słonych jezior pod wpływem ich odparowywania (ewaporacji) w klimacie gorącym i suchym; proces odparowywania prowadzi do powstawania serii solnych, w których sól kamienna występuje zwykle z siarczanami wapnia (gipsem i anhydrytem), rzadziej z chlorkami i siarczanami potasu i magnezu (solami potasowo-magnezowymi). Złoża soli kamiennej znajdują się w osadach różnego wieku, największe i najliczniejsze (tzw. giganty solne) — w permskich i trzeciorzędowych, tworzą się też współcześnie (np. w Morzu Kaspijskim),specyficzną formą złóż solnych są wysady (diapir) powstałe wskutek przemieszczenia mas solnych ku górze, powiązanego z ugięciem i przebiciem nadległych serii skalnych; dzięki temu skały solne występujące pierwotnie na dużych głębokościach, są obecnie dostępne do eksploatacji blisko powierzchni ziemi. Duże złoża soli kamiennej są eksploatowane m.in. w: Niemczech,USA, Chinach,Kanadzie,Indie, Australii,Francji.

W Polsce duże złoża permskie (cechsztyńskie) występują w środkowej i północno-zachodniej części kraju m.in. Inowrocław, Ciechocinek ( sól pozyskuje się metodą wypłukiwana solanki) ,Kłodawa(eksploatacja metodą podziemną), niewielkie — trzeciorzędowe (mioceńskie) — na Podkarpaciu (Wieliczka, Bochnia) i na Górnym Śląsku (okolice Rybnik-Żory-Orzesze). Sól kamienna szeroko stosowana w gospodarce (sodu chlorek), jest eksploatowana na wielką skalę różnymi metodami (solnictwo).

 

Sposoby eksploatacji złóż solnych dzielą się na podziemne i otworowe. W eksploatacji podziemnej rozróżnia się tzw. systemy mokre i suche; wydobywanie soli systemem mokrym, tj. w postaci roztworu wodnego (solanki), polega na ługowaniu soli ze złoża przez natryskiwanie wodą ścian wyrobiska, napełnianie wodą podziemnych komór lub wtłaczanie wody do złoża przez otwory wiertnicze wykonywane z wyrobisk podziemnych.Otrzymywanie soli przez odparowanie wody z solanki przeprowadza się w warzelniach soli lub w zakładach zw. Salinami.

Eksploatację soli systemami suchymi przeprowadza się wykorzystując tradycyjne techniki urabiania: strzelniczą, za pomocą materiałów wybuchowych, lub mechaniczną, za pomocą maszyn (kombajnów górniczych). Eksploatacja otworowa polega na ługowaniu złoża za pomocą otworów wiertniczych prowadzonych z powierzchni Ziemi.

Sól kamienna, poza przemysłem spożywczym, gdzie używana jest jako przyprawa i konserwant, odgrywa wielką rolę w przemyśle chemicznym jako ważny surowiec do produkcji chloru, sody, kwasu solnego. Stosowana jest też szeroko w przemyśle tworzyw sztucznych, w przemyśle azotowym, rafineryjnym, włókienniczym, skórzanym, w chłodnictwie, mydlarstwie, drogownictwie, hodowli, leśnictwie i w wielu innych gałęziach. Niektórzy autorzy wyliczają ponad 1500 zastosowań soli kamiennej.

Właściwości lecznicze soli potwierdzają badania naukowe. Sól zawiera wiele minerałów potrzebnych człowiekowi do życia.Należy jednak pamiętać, że dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5-6 gram, co odpowiada 1 płaskiej łyżeczce do herbaty.
Oczyszcza, pomaga w zachowaniu harmonii ducha i ciała.
Lecznicze właściwości soli wykorzystywane są: w chorobach górnych dróg oddechowych jako inhalacje udrażniające drogi oddechowe ,chorobach skórnych (trądzik,łuszczyca), w przypadku bólów mięśniowych (jako środek rozkurczający i rozluźniający), oczyszczają organizm z toksyn,mają zastosowane w kąpielach oraz wykorzystywana jest w budowie jaskiń / grot solnych.

                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                 JaskinieSolne.pl

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Przypis:
Sól kamienna: www.encyklopedia.pwn.pl  2015
Solnictwo: www.encyklopedia.pwn.pl   2015

 


 

Powrót do listy

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości,informacje o promocjach ?

Zapisz się .

Koloroterapia

Koloroterapia jest bezinwazyjną terapią, stosowaną często w grotach solnych, jako uzupełnienie ich pozytywnego wpływu na organizm człowieka

Zobacz artykuł

Muzykoterapia

Muzykoterapia player
Zobacz artykuł

Facebook

Google+